Ez egy archivált cikk, ezért az Apple egy ideje már nem frissíti.

Wi-Fi-bázisállomások: A vezeték nélküli hálózat hatókörének kiterjesztése további Wi-Fi-bázisállomásokkal

AZ AirPort segédprogrammal vezeték nélküli kapcsolatokat alakíthat ki több Wi-Fi-bázisállomás között, így kiterjesztve a Wi-Fi-hálózat hatókörét, vagy a bázisállomásokat Ethernet-kapcsolattal összekapcsolva roaming hálózatot alakíthat ki. Ez a cikk bemutatja, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésére, és melyik a legjobb választás az Ön környezete számára.

Fontos megjegyzés az AirPort Express felhasználóinak: Ha AirPort Expresszel szeretné bővíteni a hálózatát zenehallgatáshoz vagy vezeték nélküli nyomtatáshoz, tekintse meg az alábbi cikket Mi az a kliensmód?

Definíciók

Wi-Fi-bázisállomás – Az AirPort Extreme bázisállomás, az AirPort Express vagy a Time Capsule változatai.

A vezeték nélküli hálózat kiterjesztése – Több Wi-Fi-bázisállomás használata az AirPort-hálózat hatókörének vezeték nélkül kiterjesztéséhez nagyobb területre, amikor egyetlen bázisállomás hatótávolsága nem elegendő.

Több Wi-Fi-bázisállomásos hálózat – Olyan hálózat, amely több Wi-Fi-bázisállomást használ a hálózat hatókörének vagy olyan funkcióknak a kiterjesztéséhez, mint az internet-hozzáférés, a zenelejátszás, a nyomtatás, a tárolás stb. A Wi-Fi-bázisállomások Ethernet-kapcsolaton keresztül és vezeték nélkül is csatlakoztathatók egymáshoz.

Wi-Fi-kliens – A Wi-Fi-kliens olyan eszköz, amely Wi-Fi-kapcsolatot használ (interneteléréshez, nyomtatáshoz, tároláshoz vagy zenelejátszáshoz). Ilyen például a számítógép, az iPad, az iPhone, a játékkonzol, a digitális videórögzítő, valamint egyéb Wi-Fi-eszközök.

Elsődleges bázisállomás – Általában ez az a bázisállomás, amely csatlakozik a modemhez, és rendelkezik az internetes átjárócímmel. Az elsődleges Wi-Fi-bázisállomás gyakran nyújt DHCP szolgáltatást a Wi-Fi-hálózatnak.

Kiterjesztett Wi-Fi-bázisállomás – Bármely olyan Wi-Fi-bázisállomás, amely elsődleges Wi-Fi-bázisállomáshoz csatlakozik a hálózat hatókörének kiterjesztése érdekében. Hacsak eltérő utasítást nem kap, a kiterjesztett Wi-Fi-bázisállomásokat híd módban kell használni.

Átviteli sebesség – A másodpercenként továbbított vagy fogadott adatok mennyisége megabit/másodpercben (Mb/s) mérve.

Választás az egy és a több Wi-Fi-bázisállomásos rendszer között

single_vs_many_wifi

Mielőtt további Wi-fi-bázisállomásokat adna hozzá a hálózathoz, fontolja meg, hogy valóban szüksége van-e rá.

Ha szükségtelenül ad hozzá Wi-Fi-bázisállomásokat a hálózathoz, azzal csökkentheti a Wi-Fi átviteli sebességét, mivel a Wi-Fi-hálózat így több adatkezelési többletterhet igényel. A hálózati konfiguráció emellett bonyolultabbá is válik. Vezeték nélkül kiterjesztett hálózat esetén az átviteli sebesség egyetlen eszköz átviteli sebességének kevesebb mint 60%-ára csökkenhet. Általában célszerű a Wi-Fi-hálózatot a lehető legegyszerűbb konfigurációval használni. Ehhez használja a fizikai hálózati terület lefedéséhez szükséges lehető legkevesebb Wi-Fi-bázisállomást, és ahol lehetséges, használjon Ethernet-kapcsolatot.

A Wi-Fi-hálózat hatókörének kiterjesztésére mindig a Wi-Fi-bázisállomások Ethernet-kapcsolaton keresztüli összekapcsolása a legjobb megoldás, amely a lehető legjobb átviteli sebességet is biztosítja. Az Ethernet akár egy gigabites sebességet is kínál, ami sokkal gyorsabb, mint a vezeték nélküli kapcsolat (a vezeték nélküli kapcsolatok maximális sebessége 450 Mb/s 5 Ghz-es, 802.11n típusú kapcsolat esetén). Az Ethernet emellett ellenáll a rádiófrekvenciás interferenciának is, és könnyebben kezelhetők a felmerülő hibái. Ráadásul, mivel az Ethernet alig jár kezelési többletteherrel, több adat átvitelét képes lehetővé tenni azonos idő alatt.

Mivel bizonyos környezetekben egyetlen Wi-Fi-bázisállomás nem elegendő, több Wi-Fi-bázisállomás használatával kiterjeszthető a hálózati hatókör és átviteli sebesség az elsődleges Wi-Fi-bázisállomásoktól távoli területeken. Vegye figyelembe, hogy minél távolabb van a Wi-Fi-klienseszköz a Wi-Fi-bázisállomástól, illetve minél több akadályozó tényező áll közöttük (például a fürdőszoba csempéje, amelyen a jelnek keresztül kell mennie), annál gyengébb a rádiójel, és így az átviteli sebesség is.

Ha feltételezzük, hogy egyetlen bázisállomás nem felel a követelményeinek, célszerű megismernie a különböző módokat, amelyekkel kiterjesztheti a Wi-Fi-hálózat hatókörét, hogy kiválaszthassa az Önnek leginkább megfelelőt.

Több Wi-Fi-bázisállomásos hálózati típusok

Ismerje meg a hálózattípusokat, és hogy hogyan választhat közöttük.

Milyen módszert érdemes használnia, ha ki szeretné terjeszteni a vezeték nélküli hálózat hatókörét?

802.11a/b/g/n Wi-Fi-bázisállomások esetén:

  • Roaming hálózat (ajánlott)

  • Vezeték nélküli kiterjesztett hálózat

802.11g Wi-Fi-bázisállomás esetén:

  • Roaming hálózat (ajánlott)

  • WDS

Ezeket a módszereket az alábbiakban ismertetjük. A cikk végén különböző cikkekre mutató hivatkozások találhatók, amelyek ismertetik az egyes módok beállítását és konfigurációját. A Wi-Fi-bázisállomások vezeték nélkül biztosítanak internetkapcsolatot az ügyfélszámítógépeknek, vagy Ethernet-kapcsolaton keresztül, ha az ügyfélszámítógépek Etherneten-kapcsolattal csatlakoznak a bázisállomáshoz.

Roaming hálózat (Ethernet-kapcsolattal rendelkező Wi-Fi-bázisállomások)

roaming_net_single

802.11n típusú Wi-Fi-bázisállomások esetén egy roaming hálózat létrehozása a legjobb választás. Ez biztosítja a legjobb átviteli sebességet a bázisállomások és a Wi-Fi-eszközök között.

Ehhez a módszerhez a Wi-Fi-bázisállomásoknak Ethernet-kapcsolatot kell használniuk.

Az elsődleges bázisállomás DHCP szolgáltatásokat biztosít, a kiterjesztett bázisállomás pedig híd módban van konfigurálva.

A roaming hálózaton belül minden Wi-Fi-bázisállomásnak ugyanazt a jelszót, biztonsági típust (nyílt/WEP/WPA) és hálózati nevet (SSID) kell használnia.

roaming_net_many

A roaming hálózat kiterjesztése érdekében több kiterjesztett Wi-Fi-bázisállomást is használhat.

roaming_net_basestation

Ha az elsődleges Wi-Fi-bázisállomás nem rendelkezik elegendő LAN-porttal, hálózati kapcsolót is használhat.

Vezeték nélküli kiterjesztett hálózat (802.11n)

Ha nem tudja kiépíteni a javasolt roaming hálózatot, jó megoldás a vezeték nélkül kiterjesztett hálózat is.

wireless_extended_net wifi_extended_net_range

Vezeték nélküli kiterjesztett hálózat létrehozásához a kiterjesztett Wi-Fi-bázisállomást az elsődleges Wi-Fi-bázisállomás hatótávolságán belül kell elhelyezni.

A kiterjesztett hálózati hatókörre vonatkozó szempontok

extended_out_range_net

A fenti példában az elsődleges Wi-Fi-bázisállomás ➊ kívül esik a kiterjesztett Wi-Fi-bázisállomás ➋ vezeték nélküli hatókörén, ezért a kiterjesztett Wi-Fi-bázisállomás nem tud csatlakozni a vezeték nélküli hálózathoz, illetve kiterjeszteni sem tudja. A kiterjesztett Wi-Fi-bázisállomást az elsődleges Wi-Fi-bázisállomás hatókörén belül kell elhelyezni.

Fontos megjegyzés

extended_in_range_net

Ha az elsődleges Wi-Fi-bázisállomás ➋ és a kiterjesztett Wi-Fi bázisállomás ➊ között egy másik kiterjesztett Wi-Fi bázisállomás ➌ is el van helyezve, a kiterjesztett Wi-Fi bázisállomás ➌ nem teszi lehetővé a kliensek számára a csatlakozást. Az összes kiterjesztett Wi-Fi-bázisállomásnak az elsődleges Wi-Fi-bázisállomás közvetlen hatókörén belül kell lennie

WDS (802.11g)

wds_airport_basestation

A vezeték nélküli elosztórendszer (WDS) az AirPort Extreme 802.11a/b/g és az AirPort Express 802.11a/b/g Wi-Fi-bázisállomások hatókörének kiterjesztésére szolgáló módszer. A WDS-t az AirPort segédprogram 5.5.2-es és korábbi verziói támogatják.

A WDS segítségével az egyes Wi-Fi-bázisállomásokat háromféleképpen állíthatja be:

➊ fő WDS (elsődleges Wi-Fi-bázisállomás)

➋ átjátszó WDS

➌ távoli WDS

wds_airport_three_ways wds_primary_basestation

A fő WDS-bázisállomás ➊ csatlakozik az internethez, és megosztja a kapcsolatát az átjátszó WDS és a távoli WDS bázisállomásaival.

wds_relay_basestation

Az átjátszó WDS-bázisállomás ➋ a fő bázisállomás internetkapcsolatán osztozik, és továbbítja a kapcsolatot a távoli WDS-bázisállomásoknak.

wds_remote_basestation

A távoli WDS-bázisállomás ➋ hatókörön belül közvetlenül, azon kívül pedig egy átjátszó WDS-szel osztja meg a fő WDS-bázisállomás internetkapcsolatát.

Mindhárom bázisállomás-konfiguráció (fő WDS, távoli WDS és átjátszó WDS) osztozhat vezeték nélkül a fő WDS-bázisállomás internetkapcsolatán az ügyfélszámítógépekkel, vagy Ethernet-kapcsolaton keresztül, ha az ügyfélszámítógépek Etherneten-kapcsolattal csatlakoznak a bázisállomáshoz.

Ha WDS-hálózatban szeretne bázisállomásokat beállítani, ismernie kell mindegyik bázisállomás AirPort-azonosítóját. Az AirPort-azonosító – más néven MAC-cím – az AirPort Extreme bázisállomások alján elhelyezett címkén, az AirPort-szimbólum mellett, az AirPort Express bázisállomások esetén pedig a hálózati adapter felőli oldalon található.

Megjegyzés: az átjátszóként szolgáló Wi-Fi-bázisállomásnak az egyik Wi-Fi-bázisállomástól kell fogadnia és újracsomagolnia az adatokat, amelyeket aztán a másik Wi-Fi-bázisállomásnak továbbít, és fordítva. Ez a módszer több mint felére csökkenti az átviteli sebességet. Az 802.11a/b/g Wi-Fi-bázisállomást csak olyan helyen szabad ily módon használni, ahol ez az egyetlen lehetőség, és ahol a nagyobb átviteli sebesség nem kiemelten fontos.

Wi-Fi-bázisállomások hozzáadása az AirPort-hálózathoz

A kívánt hálózattípus hatókörének kiterjesztésére vonatkozó konkrét utasításokért tekintse meg az alábbi oldalakat:

Közzététel dátuma: