A biztonságos mód használata Macen

A biztonságos mód segít meghatározni, hogy a problémát olyan szoftver okozta-e, amely betöltődik a Mac indításakor.

Mire jó a biztonságos mód?

A biztonságos mód megakadályozza, hogy bizonyos szoftverek betöltődjenek a Mac indításakor. Ilyenek például a bejelentkezési elemek, a macOS működéséhez nem szükséges rendszerbővítmények és a nem a macOS által telepített betűtípusok.

Emellett biztonságos módban végbemegy a rendszerindító lemez alapvető ellenőrzése is, hasonlóan a Lemezkezelő Elsősegély funkciója által elvégzett átfogóbb ellenőrzéshez.

A rendszer néhány gyorsítótárazott adata is törlődik, beleértve a betűtípus-gyorsítótárakat és a kernelgyorsítótárat is. Ezek szükség esetén automatikusan újra létrejönnek.

A biztonságos mód használata előtti teendők

Lehetőleg frissítse a macOS rendszert és az appokat a biztonságos mód használata előtt. Ez minden más lépésnél nagyobb valószínűséggel oldja meg az olyan szoftverproblémákat, amelyek beazonosításában a biztonságos mód segíteni tud. Szükség esetén először elindíthatja a biztonságos módot, majd ezután frissítheti a szoftvereket.

  • Telepítse a legújabb macOS-frissítéseket.

  • Telepítse a külső gyártású appok legújabb frissítéseit. Ha az App Store-ból szerezte be az adott appot, a frissítések megkereséséhez kattintson a Frissítések fülre az App Store-ban. Közvetlenül az app fejlesztőjétől vagy a fejlesztő webhelyéről is beszerezheti a frissítéseket.

Annak megerősítése érdekében, hogy a csatlakoztatott perifériaeszközök és kiegészítők egyike sem hibás, végezzen tesztet újra, miután leválasztotta őket a Macről, beleértve a nyomtatókat, meghajtókat, USB-elosztókat és egyéb nem alapvető fontosságú eszközöket.

Indítás biztonságos módban

Derítse ki, hogy a Mac gépe Apple chippel van-e felszerelve, majd kövesse a megfelelő lépéseket.

Ha Apple chippel rendelkező Macet használ

  1. Kapcsolja ki a Macet.

  2. Tartsa lenyomva a Mac bekapcsológombját. Amikor folyamatosan nyomva tartja a bekapcsológombot, a Mac bekapcsol, és betölti a rendszerindítási opciókat. Amikor megjelenik a Beállítások lehetőség, engedje fel a bekapcsológombot.

  3. Válassza ki a rendszerindító lemezt. A lemez neve Macintosh HD, ha Ön nem nevezte át.

  4. Nyomja le és tartsa lenyomva a Shift billentyűt, majd kattintson a „Folytatás biztonságos módban” gombra a rendszerindító lemez alatt.

  5. Jelentkezzen be a Macen. A rendszer megkérheti, hogy jelentkezzen be újra.

Ha Intel-alapú Macet használ

Ha nem Apple chippel rendelkező Macet használ, akkor a Mac Intel-alapú.

  1. Kapcsolja be vagy indítsa újra a Macet, majd azonnal nyomja le és tartsa lenyomva a Shift billentyűt a Mac elindításakor.

  2. Ha megjelenik a bejelentkezési ablak, engedje fel a billentyűt, és jelentkezzen be a Macbe.

  3. A rendszer megkérheti, hogy jelentkezzen be újra. Az első vagy a második bejelentkezési ablak jobb felső sarkában meg kell jelennie a „Biztonságos indítás” lehetőségnek. Ha nem sikerül a biztonságos módban történő rendszerindítás, ellenőrizze, hogy a Macen nincs-e megadva firmware-jelszó.

Tesztelés biztonságos módban

Kövesse az alábbi lépéseket a biztonságos módban történő rendszerindítás után. Előfordulhat, hogy egyes funkciók nem működnek biztonságos módban, ami hatással lehet a videófelvételre, a grafikus teljesítményre, a fájlmegosztásra, a Wi-Fi-re, a kisegítő lehetőségekre, az audióeszközökre, valamint az USB, Thunderbolt vagy FireWire segítségével csatlakoztatott eszközökre.

Ha a probléma biztonságos módban is fennáll

Ha a probléma továbbra is fellép biztonságos módban, a legegyszerűbb és legvalószínűbb megoldás a macOS újratelepítése. A macOS újratelepítésekor nem törlődnek a személyes fájlok, így bármikor megteheti.

Ha a probléma nem jelentkezik biztonságos módban

Lépjen ki a biztonságos módból a Mac megszokott módon történő újraindításával, majd próbálja meg reprodukálni a problémát. Ha a probléma nem jelentkezik újra, akkor elképzelhető, hogy a biztonságos mód által a rendszerindításkor végzett egyéb műveletek, például a lemez ellenőrzése és a gyorsítótárak törlése elhárította.

Ha a probléma újra jelentkezik, akkor egy olyan bejelentkezési elem vagy egyéb szoftver okozza, amelynek betöltését a biztonságos mód megakadályozza rendszerindításkor. Ebben az esetben a bejelentkezési elemek eltávolításával állapítsa meg, hogy egy adott bejelentkezési elem okozza-e a problémát.

Ha nem egy bejelentkezési elem okozza a problémát, akkor a felhasználói fiókja tartalmazhat valamilyen más, nem kompatibilis szoftvert, akár olyat is, amely a rendszerindításkor töltődik be. Ennek ellenőrzéséhez adjon hozzá egy felhasználói fiókot a Felhasználók és csoportok beállítási ablaktáblán, majd jelentkezzen be az adott fiókba, és végezzen tesztet. Az új fiók beállításai nem fognak megegyezni a régi fiókéval, viszont újra létrehozhatja az adott beállításokat.

Ha semmi sem oldotta meg a problémát, telepítse újra a macOS-t. A macOS újratelepítésekor nem törlődnek a személyes fájlok, így bármikor megteheti.

Ha ezután sem oldódott meg a probléma, és segítségre van szüksége, forduljon az Apple-támogatáshoz.

Közzététel dátuma: